Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-04-19 09:16:32

Koncert Kameralny

2017-04-2418:00 Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na Koncert Kameralny zorganizowany w roku Jubileuszu 80. urodzin Profesora Zbigniewa Bargielskiego. Koncert odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia br. o godz. 18.00 w Sali Koncerto

Cena biletu: Wstęp wolny!

Kompozycje Jubilata zaprezentują m.in. Alina Mleczko (saksofon), zespół Surrealistic Five: Maria Machowska, Michał Szałach (skrzypce), Kamil Walasek (altówka), Magdalena Bojanowicz (wiolonczela), Bartłomiej Wezner (fortepian), zespół tancerzy: Anna Pietrykowska, Marta Kurkowska, Joanna Oleś-Strojna, Tomasz Gruszecki, Konrad Przybytniak.
Wstęp wolny.
Zbigniew Bargielski urodził się 21 stycznia 1937 roku w Łomży. W latach 1954-1957 studiował prawo na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, od 1958 kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a następnie u Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach. Po uzyskaniu dyplomu (1964) kontynuował studia u Nadii Boulanger w Paryżu (1966/1967) i w Hochschule für Musik w Grazu (1972), w 1986 był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst w Darmstadt. Oprócz kompozycji zajmuje się publicystyką i pedagogiką muzyczną. W latach 2005-2014 wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, od 2002 uczy kompozycji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pełniąc równolegle funkcję kierownika Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich i Der Österriechischer Komponisten Bund.
Utwory Zbigniewa Bargielskiego wykonywano podczas wielu prestiżowych festiwali, m.in. Warszawskiej Jesieni, Festival de Paris, Steirischer Herbst w Grazu. Twórca uzyskał nagrody i wyróżnienia w konkursach kompozytorskich, m.in. w 1981 i 1995 na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO. W 1990 otrzymał medal „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 1995 Krzyż Oficerski Polonia Restituta. W 2000 wyróżniono kompozytora austriacką nagrodą Anton-Benya-Preis, a rok później nagrodą Związku Kompozytorów Polskich. W 2011 został odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Twórczość Zbigniewa Bargielskiego jest na tle współczesnej muzyki polskiej [napisał Andrzej Chłopecki] zjawiskiem w znacznym stopniu autonomicznym, rozwijającym się niezależnie od mód, trendów i tendencji. Bargielski bardzo umiejętnie korzysta z różnych zdobyczy nowoczesnego języka kompozytorskiego, nie zrywa też radykalnie z tradycją, zachowuje jednak swoisty dystans zarówno wobec modernizmu, jak i postmodernizmu.

Miejsce wydarzenia

Logo: Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus